Katica

Az óvodapedagógusok neve: Ledniczki Sándorné, Hrubos Erzsébet

Dajka: Gulyás Ramóna

A Katica csoportba 21 középsős korú kisgyermek jár, 13 kislány és 8 kisfiú kezdte meg a 2024-2025-ös nevelési évet. A csoportban 2 óvodapedagógus és a dajka néni foglalkozik a gyermekekkel. A csoportba járó kisgyermekek 3 csoportból érkeztek.

A kisgyermekek a rövid visszaszokás után a korábban kialakított szokásokat, szabályokat alkalmazzák, alkalmazkodnak egymáshoz.

A csoportszoba elrendezésénél ügyeltünk a praktikusságra és a baleset megelőzésre.

Nagy figyelmet fordítunk arra, hogy a kisgyermekeket megértő, szerető gondoskodás vegye körül. Törekedtünk családias, kiegyensúlyozott légkört biztosítani, megteremtve ez által a gyermek fejlődéséhez szükséges sokféle, változatos tevékenységet.

A nevelőmunkánk során első lépésként a gyerekek alapos megismerésére törekszünk, így kiemelt feladatunknak tekintjük az egyéni különbségek feltárását, az eltérések ismeretében a differenciált fejlesztést!

Kitűzött céljaink:

Tisztálkodjanak egyedül! A rövid hajú kisgyermekek önállóan fésülködjenek. Legyenek önállóak a fogmosásban. Próbálkozzanak, illetve kis segítséggel fújják az orrukat.

Legyenek egyre önállóbbak a vetkőzésnél, öltözésnél. Próbálkozzanak a gombolással, fűzéssel, csomóra kötéssel. Ügyeljenek saját holmijaikra, ruhájuk tisztaságára. Vigyázzanak a játékok épségére.

Köszönjenek találkozáskor, elváláskor. Használják, a kérem, köszönöm szavakat. Fogadják el a felnőttek / óvó néni, dajka néni/ kérését, útmutatását. Forduljanak bizalommal hozzájuk. Hallgassák meg egymást, kezdjenek párbeszédet kialakítani.

Az óvodáskorú gyermek alapvető tevékenysége a játék. 4-5 éves korra kialakul a kisebb nagyobb csoportokban való együttjátszás igénye. Szívesen bújjanak szerepekbe, játszanak szerepjátékot! Fokozatosan ismerkedjenek meg a játékok szabályaival/ kártya, társas vagy mozgásos játék/!

Kapcsolódjanak be a különböző munkatevékenységekbe! Vállaljanak szívesen naposi teendőket. valamint a különböző felelősök / öltöző, mosdó/feladatait! Terítsenek esztétikusan, kanalat, villát, szalvétát használják rendeltetésszerűen.

Gondolataikat összefüggően, érthetően fejezzék ki! Használják helyesen a jelen és múlt időt! Ebben a korban még gyakori a hangsúly és hanglejtésbeli hiba.

Idézzenek fel mondókákat, kapcsolódjanak be a verselésbe, várják, kérjék a mesét! /hallott mese/ Csoportosan vagy önállóan is énekeljenek! Ismerjék fel a megismert dalt részleteiről.

Tudjanak különbséget tenni a halk-hangos, gyors – lassú és magas-mély között. Ismerjék fel a mindennapi zörejhangokat, ritmushangszerek hangját.

Egyre biztosabban alkalmazzák a vizuális és technikai eljárásokat. Munkájuk befejeztével pakoljanak el maguk után. Tudjanak teljes néven bemutatkozni, ismerjék családtagjaik nevét, lakcímüket. Vegyék észre a természetben végbemenő változásokat. Gazdagodjon ismeretük, bővüljön szókincsük növényekről, állatokról. Kialakul a számlálás. 5-6-ig legyen mennyiségfogalmuk. Mozgásuk harmonizálódjon, legyenek képesek csoportos versenyjátékra!

Katica